MURAT EĞİTİM KURUMLARI KPSS KURSLARI

GÜNCEL BİLGİLER KİTAPÇIĞI

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DÜNYA GÜNDEMİ

 

1.      İsveç’in başkenti Stockholm’de bir minareden ilk kez ezan okundu. Selanik'teki “Yeni Camii” ibadete açıldı.

2.      New York Eyalet Meclisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kabul etti.

3.      Tunus’ta Türkçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasına karar verildi

4.      Ekim 2013’te Makedonya Üsküp’e bağlı Çayır Belediyesi Türkçenin resmi dil olmasını kararlaştırdı

5.      Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali California’da kuruldu

6.      Hollanda kraliçesi tahtını oğlu Willem Alexander’a devretti.

7.      Cecile Kynege, İtalya’nın ilk siyahı bakanı oldu.

8.      Almanya'da Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı oldu.

9.      BM Barış Gücü Kıbrıs’a bir kadın komutan atadı: Kristin Lund

10.  Avusturyalı hava dalışçısı Baumgartner, 39 km yükseklikten Dünya’ya yaptığı atlayışı başarıyla tamamladı.

11.  İngiltere Prensi Williams ve eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton ilk çocuklarını kucakladı. Minik prense George ismi verildi.

12.  Almanya’nın Münih kentinde NSU ( Nasyonel Sosyalist Yeraltı) davası görülmeye başlandı.

13.  İsviçre'nin Cenevre kentinde İran'la yürütülen nükleer müzakerelerde 24 Kasım'da anlaşma sağlandı.

14.  Vatikan’da papa Benedikt sağlık sorunları nedeniyle istifa etti. Yerine Bueonos Aires'li Jorge Bergoglio, Papa 1'inci Francis olarak atandı.

15.  Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması ve hapse atılması sonrası gerginlik sürekli tırmandı. Müslüman Kardeşler ve Muhammed Mursi destekçileri meydanlara dökülürken, polis ve ordu göstericilere müdahalelerde bulundu.

16.  Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz kemer sıkma politikalarını da beraberinde getirdi. 2014 yılı sonuna kadar işine son verilecek memurların sayısının 26 bini bulması bekleniyor.

17.  Rusya'ya meteor düştü: Saatte 60 bin kilometre hızla hareket eden meteor Çelyabinsk'te patladı.

18.  ABD’nin Michigan eyaletinin en büyük şehri olan Detroit 18.5 milyar dolar olarak tahmin edilen borçları nedeniyle iflas başvurusunda bulundu

19.  Kasım 2013’te Güney Pasifik ülkesi Filipinler'i "Haiyan Tayfunu" vurdu. Saatteki hızı 235 kilometreye çıkan tayfun nedeniyle binlerce kişi taşınmak zorunda kaldı. 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti

20.  ABD’DE BÜTÇE KRİZİ: ABD'de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bütçe konusunda yeni bir plan üzerinde anlaşmaya varamadı. Obama zorunlu olmayan tüm federal hizmetleri kapatmak zorunda kaldı.

21.  Edward Snowden, Amerika Birleşik Devletleri'nin 30'dan fazla ülkenin diplomatik temsilciliklerini ve milyonlarca kişiyi yasadışı yollarla takip ettiğini ortaya çıkardı

22.  Kenya'nın başkenti Nairobi'de bir alışveriş merkezine Eş-Şebab militanları tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 67 kişi hayatını kaybetti 175 kişi de yaralandı.

23.  Birleşmiş Milletler ve Lahey merkezli Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’ne (OPCW) bağlı uluslararası silahsızlanma denetçilerinden oluşan bir ekip, Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları ve bu silahların üretildiği tesisleri imha etmeye başladı.

24.  KANADA plastik para sistemine geçti. ABD, Somali Hükümeti’ni tanıdı.(17 Ocak 2013)

25.  Yemen Şubat 2014'te 6 eyalete ayrılarak federal devlet oldu.

26.   2014’de Kırgızistan genelkurmay başkanlığı kuruldu.

27.  Mayıs ayında büyük bir sel felaketiyle karşılaşan Bosna Hersek ve Sırbistan yardım çağrısında bulundu.

28.   Sırbistan, Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanıdı.

29.  Ukrayna’nın Kasım 2013′te Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı askıya alması nedeniyle halk Aralık 2013′ten itibaren protestolara başladı. Başbakan Mikola Azarov Şubat 2014′te istifa etti yerine Arseniy Yatsenyuk başbakan oldu.

30.  KIRIM RUSYA’YA BAĞLANDI: Rusya’nın fiilî olarak ele geçirdiği Kırım’da parlamento, bölgenin Rusya Federasyonu’na bağlanması yönünde karar aldı.

31.  Başkent ve çevresinde şiddetlenen olaylar nedeniyle Ocak 2014′te Tayland’da 60 günlük OHAL ilan edildi

32.  Resmi adı “Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihad” (Dava ve cihad için barış ve sünnet cemaati) olan BOKO HARAM 2002 yılında Nijerya’nın Kuzey’inde kuruldu. Boko Haram Nijerya’da 276 kızı kaçırdı.

33.  Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan Eurovision Şarkı Yarışmasını Avusturya kazandı.

34.  Çin, Güney Çin Denizi’nde Arabistan petrol rezervinin %80′ine tekabül eden 213 milyar varil petrol buldu.

35.  Mayıs ayından Afganistan’da meydana gelen heyelanda 2100 kişi hayatını kaybetti.

36.  Abu Dabi emirliğinde kurulması planlanan dünyanın ilk ekolojik şehri olan Masdar’da tüm enerji kaynakları yenilenebilir olacak ve şehrin ürettiği karbondioksit yerin altına gömülecek.

37.  Ocak 2014′te 53 ülkeden 250 sivil toplum kuruluşu Suriye için ‘Sana ihtiyacım var’ kampanyasını başlattı.

38.  Dünya Sağlık Örgütü WHO ağır solunum yetersizliği yapan CORONA virüsü konusunda dünyayı uyardı.

39.  Yüzyılın deneyi olarak kabul edilen ve 13,7 milyar yıl önce evrenimizin oluşumunu araştıracak olan “Büyük Patlama” deneyinin yapıldığı merkezin adı CERN’dir

40.  Suudi Arabistan, ne sinema salonlarına sahip, ne de film endüstrisini destekleyecek bir alt yapısı var.
Ülkede çekilen ilk film, Haifaa Al Mansour’un imzasını taşıyor.

 

 

ETKİNLİK BAŞKENTLERİ

1.      Avrupa Kültür Başkenti unvanını 2014'te Letonya'nın başkenti Riga ve İsveç'in Umea kentleri devraldı.

2.      2014 Dünya Kitap Başkenti: Port Harcour. Sloganı: “Books: Windows to our World of Possibilities” “Kitaplar: Olasılıklar Dünyamızın Pencereleri”

3.      2014 Türk Dünyası Kültür başkenti Tataristan’ın Kazan kentidir.

4.      Danimarka’nın Kopenhag kenti 2014 yılı için Avrupa Yeşil Başkent ödülüne layık görüldü.

5.      EXPO Fuarı 2015’de MİLANO, 2020’de Dubai’de yapılacak

MAYIS AYI OLAYLARI

 

1.      SOMA’DA MADEN KAZASI MEYDANA GELDİ. 301 MADENİCİNİN CESEDİNE ULAŞILDI.

2.      Baltık ülkelerinden Litvanya'da Dalia Grybauskaite, ülke tarihinde ikinci kez seçilen ilk devlet başkanı oldu.

3.      Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Mescid-i Aksa avlusunda yer alan Kubbet-üs Sahra'yı ziyaret etti. Papa Franciscus, Filistin'i de ziyaret etti.

4.      Ukrayna'nın başına çikolata kralı geldi. Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerini Petr Poroşenko kazandı.

5.      Boğaziçi Caz Korosu, Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen International May Choir Competition’da Karma Korolar kategorisinde birinci oldu, şef Masis Aram Gözbek ise Genç Şef Özel Ödülü’ne layık görüldü.

6.      Türkiye'nin ilk yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak TÜRKSAT-6A uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii  (TAI), Aselsan ve diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak.

7.      Türkiye, dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden olan İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) ortak üye oldu. Ortak üyelik anlaşması Cern’in Cenevre’deki kampüsünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törenle imzalandı.

8.      Brand Finance'ın 2014 yılı "dünyanın en değerli 50 futbol kulübü markası" değerlendirmesine göre, değeri 141 milyon dolar olan Galatasaray, listenin 17. sırasında yer aldı. Alman kulübü Bayern Münih, "dünyanın marka değeri en yüksek futbol kulübü" unvanını aldı. Onu İspanyol takımı Real Madrid izledi. İngiliz Manchester United kulübü ise 3. sırada yer buldu.

9.      Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu "BB+" olarak teyit etti, görünümü "negatif"te tuttu.

10.  Cannes Film Festivali sırasında, festival başkanının yanağından öpen İranlı Leyla Hatami'nin hapsedilmesi ve kırbaçlanarak cezalandırılması istendi.

11.  Hollanda Danıştayı, yasal konumda bulunmayan yabancılar için geçerli olan, geçici oturum vizesi başvurusu (MVV) yaparken ülkelerine dönme zorunluluğunun, Türklere uygulanamayacağına karar verdi.

12.  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) desteğiyle düzenlenen yarışmada "en yaratıcı resim" dalında birinci olan 13 yaşındaki Bozkurt Selvi'nin resmi, radyo dalgaları teknolojisiyle Ay'a gönderildi.

.

2014 KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

1.      UNESCO ANMA YILLARI: Minyatürcü, hattat, tarihçi ve matematikçi "Matrakçı Nasuh'un Ölümünün 450.Yıldönümü", kültür reformu ve modernleşmede öncü isimlerden yayıncı ve gazeteci "İsmail Gaspıralı'nın Ölümünün 100.Yılı", Anadolu'daki Türk İslam dönemi eserlerinin sergilendiği "Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Kuruluşunun 100.Yıldönümü" ve Türk Edebiyatı'nın önemli romancı ve yazarlarından "Halide Edip Adıvar'ın Ölümünün 50.Yıldönümü" "UNESCO Anma ve Kutlama Yıldönümleri Programı"na alınmıştır.

2.      2014 yılının Türkiye'de “İran Yılı” ilan edildi

3.      Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı(TÜRKSOY) 2014 yılını Mahtumkulu Firaki yılı ilan etmiştir.

4.      2015 yılı Avusturalya’da Türkiye yılı olarak kutlanacak. Türkiye’de de Avusturalya yılı kutlanacak.

2013-2014 TÜRKİYE

1.      İsrail başkanı Benyamin Netanyahu, Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den özür diledi.

2.      Türkiye’de 2014-2018 yılları arasında 10. Kalkınma Planı uygulanmaya başlandı.

3.      Türkiye’nin en pahalı tablosu Londra’daki Sotheby’sde 3 milyon 380 bin sterline satılan Osman Hamdi Bey’in “İstanbul Hanımefendisi.

4.       Fahrelnissa Zeid'ın 'Atom Patlaması ve Bitkisel Hayat' isimli tablosu 2 milyon 741 bin dolara satıldı. Zeid, Ortadoğu'nun en yüksek fiyatla satılan eserini resmeden kadın sanatçı unvanını kazandı.

5.      Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Nisan 2014′te Londra’da Türkiye konulu konferans düzenledi.

6.      Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkvizyon Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov finalde 210 puan alarak birinci oldu

7.      Kenya’nın Ankara Büyükelçiliği açıldı.

8.      Demokratikleşme paketi kapsamında Kasım 2013’te Siirt’in aydınlar ilçesinin adı TİLLO olarak değişti

9.      Kasım 2013’te Yassıada’nın ismi “Demokrasi ve özgürlük adası” olarak değişti

10.  Türkiye’nin ilk kaya gazı kuyusu ekim ayında 2013’te DİYARBAKIR’da açıldı

11.  2016 Dünya botanik Exposu Antalya’da, 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi Türkiye'de yapılacak

12.  1 Aralık 2013:Türkiye, G20′nin gündemini belirleyen temel yönlendirme mekanizması Troyka (Üçlü Yapı)’ya dahil oldu. Troyka, G20′nin bir önceki, mevcut ve bir sonraki dönem başkanlarından oluşuyor.

13.  Kasım 2013: Türkiye Mısır ile ilişkilerini maslahatgüzar düzeyine indirdi. Türkiye Mısır’ın Türkiye büyükelçisini istenmeyen adam (persona non grata) ilan etti.

14.  SİYASİ PARTİLERE MALİ YARDIM YAPMAK İÇİN İSTENEN OY ORANI %7’DEN %3’E DÜŞTÜ

 

BİLİMSEL GELİŞMELER

1.      Curiosity Mars'ta su buldu: Mars'a gönderilen keşif robotu Curiosity su izine rastladı.

2.      Tarihi değiştiren kemik bulundu: Bilim insanları 400 bin yıllık bir insan iskeletinde DNA buldu.

3.       E. coli türü bir bakteri şekerden dizel benzin üretecek şekilde yeniden programlandı

4.      İnsan beyni tarafından kontrol edilebilen ilk protez bacak üretildi

5.      Kök hücrelerle laboratuvar ortamında bezelye büyüklüğünde insan beyni benzeri organlar üretildi

6.      Gen terapisi yöntemi ile üç yetişkin lösemi hastası tedavi edildi

7.      Laboratuvar ortamında üretilmiş yapay bir böbrek sıçanlara başarı ile nakledildi

8.      Kollajen ve kulak hücre kültürleri kullanan üç boyutlu yazıcılar ile yapay yaşayan kulak üretildi

 

DÜNYA

1.      Mariana Çukuru, Dünya üzerindeki en derin noktadır.  Dünyanın en derin gölü: BAYKAL GÖLÜ

2.      Dünyanın en büyük tuzlu su gölü: HAZAR GÖLÜ        Dünyanın en büyük tatlı su gölü: SUPERİOR GÖLÜ

3.      Dünyanın en büyük okyanusu: PASİFİK ( BÜYÜK) OKYANUSU     

4.      Dünyanın en büyük çölü: SAHRA ÇÖLÜ ( KUZEY AFRİKA)

5.      Atmosferde en fazla bulunan gazlar AZOT ve OKSİJEN

GEZEGENLER VE UZAY ARAÇLARI

1.      Samanyolu Galaksisi'nde bir yıldız olan Güneş, onun çekim etkisindeki 8 gezegen, gezegenlerin 166 uydusu, 5 cüce gezegen, cüce gezegenlerin 6 uydusu ve milyarlarca başka küçük gökcisminden oluşan bir sistemdir

2.      Güneş Sistemi'ndeki gezegenler sırasıyla yakından uzağa: MERKÜR VENÜS DÜNYA MARS JÜPİTER SATÜRN URANÜS NEPTÜN

3.      Gezegenleri büyüklüklerine göre (büyükten küçüğe) sıralaması: JÜPİTER, SATÜRN, URANÜS, NEPTÜN, DÜNYA, VENÜS, MARS, MERKÜR

4.      Güneş Sistemi'nde iç gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars'tır. Bunlar aynı zamanda kayasal gezegenleri de oluşturur. Dış gezegenler ise Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'dür. Güneş Sistemi'nin güneş hariç toplam kütlesinin yaklaşık % 99'unu oluşturan bu gezegenler aynı zamanda gaz devleri olarak da adlandırılır. Uranüs ve Neptün  buz devleri olarak da adlandırılmaktadır.

5.      Güneş Sistemi'deki cüce gezegenler ise Ceres, Plüton, Haumea, Makemake ve Eris'tir.

6.      Ceres, Güneş Sisteminde en küçük cüce gezegendir.

7.      Plüton, yeni kabul edilen gezegen tanımına uymadığı için gezegen sınıfından çıkartıldı. 2008’de plütoid ilan edildi. Güneş sisteminde yalnızca Plüton ve Eris olmak üzere iki plütoid vardır.

8.      CASSİNİ: Satürn ve uydularını izlemek üzere 1997 yılında gönderilen, 3 milyar 400 milyon dolarlık maliyetiyle tarihin en pahalı uzay aracı olan Cassini - Huygens, NASA ve ESA ortak yapımı. Aralık 2011 itibariyle Satürn'ün uydularından Enceladus'un oldukça net fotoğraflarını gönderiyor.

9.      CURİOSİTY (MARS SCİENCE LABORATORY): Mars'ta incelemeler yapmak üzere yola çıkan Curiosity 06 Ağustos 2012 itibariyle Mars yüzeyine başarılı bir iniş yaptı. MARS’TA SU İZİNE RASTLANDI.

10.  KEPLER UZAY TELESKOBU: Gezegen Avcısı olarak da bilinen teleskop, NASA tarafından diğer yıldızların yörüngesinde dolanan dünya benzeri gezegenleri araştırmak için 2009 yılında uzaya gönderildi.

11.  MESSENGER: NASA tarafından Merkür'ü araştırmak üzere uzaya gönderilen uzay aracı. Messenger 18 Mart 2011 tarihinde Merkür yörüngesine girmiş ve araştırmalarına başlamıştır.

12.  OPPORTUNİTY: NASA tarafından Mars'a bilimsel araştırmalar için gönderilmiş robot. 2004 yılında Mars'a inen Opportunity Ağustos 2011'de Endeavour kraterine ulaştı.

13.  ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU (ISS): Dünya yörüngesindedir. Birçok ülkenin uzay ajansları tarafından desteklenmekte olan istasyonun inşaatına 1998 yılında başlanmış ve halen devam etmektedir. Yıllar itibariyle yeni modüller eklenmekte ve güncellenmektedir. 51 mt.lik boyu, 370 tonluk ağırlığı bulunmaktadır. Dünyadan ortalama 350 km.yukarıdadır. Saatte yaklaşık 28 bin km.lik hızıyla dünyanın etrafında bir günde 15.7 tur atmaktadır.

14.  ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra Aralık 2013′te Çin Ay’a Chang’e-3 adında bir keşif aracı yolladı. Araçtaki Yütu (Yeşim Tavşan) denen 6 tekerlekli araç Ay’da gezinti yapacak.

15.  Japonya'dan uzaya gönderilen Kirobo isimli robot dünyanın ilk astronot robotu olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

2013-2014 HAYATINI KAYBEDENLER

1.      Olimpiyatlara katılan ilk Türk Kadını Halet Çambel, Bozkırın tezenesi Neşet ERTAŞ ve Avrupa güzeli seçilen ilk Türk kızı Günseli Başar, Mehmet Ali Birand, Müslüm Gürses, Burhan Doğançay, Ahmet Mete Işıkara, Tuncel Kurtiz, Şu Çılgın Türkler’in yazarı Turgut Özakman, Savaş Ay, Nejat Uygur ve Adnan Şenses öldü.

2.      Yüzyıllık Yalnızlık ve Kırmızı Pazartesi kitaplarının yazarı, Nobel Edebiyat ödülü sahibi Gabriel Garcia Marquez ve hayatını, siyahlara yönelik ırk ayrımcılığıyla mücadeleye adayan Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela 2013 Aralık ayında 95 yaşında hayatını kaybetti.

3.      Eski İngiltere Başbakanı Demir Lady lakaplı Margaret Teacher hayatını kaybetti.

4.      BANGLADEŞTE İslam cemaat lideri ABDÜLKADİR MOLLA Aralık 2013’te idam edidi.

5.      Venezuela başkanı Hugo Chavez ve Aya ilk ayak basan Neil Armstrong hayatını kaybetti.

 

SPOR

1.      Formula 1′de yedi dünya şampiyonluğu bulunan Michael Schumacher, yaralandı.

2.      Ekim 2013’te paletsiz ip destekli 71 metre dalış yaparak dünya rekoru kıran dalgıcımız DERYA CAN’dır

3.      Nevin Yanıt, İsveç’te yapılan 2013 Salon Avrupa Atletizm Şampiyonasında 1.oldu

4.      Olimpiyatlarda yarışan ilk ampute (bacakları kesilmiş) atlet Güney Afrikalı Oscar Pistorius,

5.      2014 FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası İspanyada yapılacak.

6.      2014 FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Şampiyonası Türkiye'de (İstanbul ve Ankara ) yapı­lacak.

7.      2014 Dünya Futbol Şampiyonası Brezilyada yapılacak

8.      2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlendi. 2014 Soçi Kış Olimpiyatları meşalesini uzayda taşındı.

9.      2014 Avrupa Güreş Şampiyonası, Finlandiya'nın Vantaa şehrinde düzenlendi. Taha Akgül ve Rıza Kayaalp altın madalya aldı.

10.  2014 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Türkiye’de yapılacak.

11.  Didier Drogba, her yıl bir efsane oyuncuya verilen Golden Foot (Altın Ayak) ödülünü kazandı

12.  2015 Dünya Güreş Şampiyonası’nın evsahipliği, ABD’nin Las Vegas kentine verildi.

13.  U-20 (20 Yaş altı Futbol Şampiyonası) Dünya Kupası 2015 yılında Yeni Zellanda’da yapılacak.

14.  2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Fransa'da yapılacaktır

15.  2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti kazandı

16.  2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası Amsterdam'da yapılacak

17.  2018 Kış Olimpiyatları veya Pyeongchang, Güney Kore'de yapılacak.

18.  2020 Olimpiyat Oyunları Tokyo'da düzenlenecek

19.  FİFA Dünya kupası 2018 Rusya’da, 2022’de ise Katar’da yapılacak. 2022 kupası Asya'da düzenlenecek ilk Dünya Kupasıdır.

20.  NBA’de forma giyen Türk Basketbolcular: Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Ersan İlyasova, Semih Erden, Ömer Aşık, İbrahim Kutluay, Enes Kanter.

CUMUHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLLERİ

1.      İslam bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı çalışmalar için Prof. Dr. Fuat SEZGİN’e

2.      Klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı nedeniyle Sosyal Bilimler dalında Prof. Dr. Daron ACEMOĞLU’na,

3.      Türk edebiyatının geniş kitlelerce benimsenmesine ve toplumumuzda kültür tarihine yönelik ilginin oluşmasına sağladığı önemli katkılar için Edebiyat dalında Prof. Dr. İskender PALA’ya,

4.      “Batıya Doğru Akan Nehir” belgeseli ile insanlık tarihinin doğudan batıya yürüyüşünü güçlü bir görsellik ve zengin bir anlatımla aktarmadaki başarısı ve bu doğrultuda medeniyetler arası uzlaşıya getirdiği değerli bakış açıları için Belgesel dalında Prof. Dr. Bekir KARLIĞA’ya,

5.      Doğal ve kültürel çevre konuları ile kentlerdeki kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında gösterdikleri yoğun çabalar ve kent kültürü alanındaki toplumsal farkındalığın artmasında sergiledikleri başarılı çalışmaları ile Kültür ve Sanat Kurumu olarak Tarihi Kentler Birliği’ne,

6.      Müziği, yorumu ve söylemiyle çok sayıda insanı biraraya getirdiği için müzisyen Ahmet KAYA’ya verildi

 

NOBEL- UNESCO - SİNEMA VE KİTAP ÖDÜLLERİ

 

CANNES FİLM FESTİVALİ: FİLMLER “ALTIN PALMİYE ÖDÜLÜ” İÇİN YARIŞIYOR.

1.      Nuri Bilge Ceylan 'ın "Kış Uykusu" adlı filmi 67. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye’’ ödülünü kazandı. "Ödülümü son bir yılda hayatını kaybeden Türk gençlerine adıyorum" dedi.

2.      Oyuncu Derya Durmaz'ın yazıp yönettiği kısa filmi 'Ziazan', Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması'nda jüri ödülü ve izleyici ödülünü kazandı.

 

 İSTANBUL FİLM FESTİVALİ: FİLMLER “ALTIN LALE ÖDÜLÜ” İÇİN YARIŞIYOR.

1.      İyi Film Altın Lale Ödülü’ne, Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği Ben O Değilim filmi layık görüldü

2.      En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, İtirazım Var filmiyle Onur Ünlü’ye verildi

3.      Jüri Özel Ödülü’ne Kazım Öz’ün yönettiği He Bû Tune Bû / Bir Varmış Bir Yokmuş layık görüldü

 

2014 YILI ALTIN PORTAKAL:

1.      En İyi Film: ‘Cennetten Kovulmak’ ve ‘Kusursuzlar’

2.      En İyi İlk Film: ‘Mavi Dalga’

3.      En İyi Yönetmen: Ramin Matin (Kusursuzlar)

 

2014 OSCAR ÖDÜLLERİ:

1.      En İyi Özgün Senaryo ödülünü alan Her (Aşk) filmi aldı.  Yönetmeni Spike Jonze

2.      En iyi film ödülünü 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) filmi aldı. Yönetmeni Steve McQueen.

3.      Gravity (Yerçekimi) filmi  en iyi yönetmen ödülünü aldı. Yönetmeni Alfonso Cuarón

4.      En iyi animasyon ödülünü Frozen aldı. Yönetmenleri Chris Buck ve Jennifer Lee.

5.      En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett – Blue Jasmine

6.      En İyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club

 

ROMA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'nun son filmi "Ben O Değilim", "En İyi Senaryo Ödülü"nün sahibi oldu.

 

UNESCO- AVRUPA KONSEYİ VE AB ÖDÜLLERİ

1.      UNESCO, “Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü 2014" ödülünü Gazeteci Ahmet Şık’a verdi.

2.      UNESCO barış ödülü Afrika'da barış ve istikrara yaptığı katkılardan dolayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a verildi.

3.      Avrupa Parlamentosu'nun her yıl insan hakları alanında verdiği Sakharov Ödülü'ne 16 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay layık görüldü.

4.      Avrupa Konseyi 2014 Müze Ödülü'ne Bayburt Baksı Müzesi’dir layık görüldü.

5.      Paris’teki Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol’a enerji alanında yaptığı araştırmalarla İsveç hükümetince Kraliyet Nişanı verildi. Fatih Birol’a ayrıca Irak Enerji Görünümü adlı çalışması nedeni ile Irak Hükümeti Devlet Onur Ödülü verdi.

6.      Türk bilim adamı Ahmet Yıldız’a, ABD Başkanı Obama tarafından Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü verildi.

7.      Dünya Sağlık Örgüt “Küresel Tütün Kontrolü Özel Prestij Ödülü”nü 2013’de Recep Tayyip Erdoğan’a verdi

 

NOBEL ÖDÜLLERİ: Nobel ödüllerini dağıtan ülke İsveç’tir.

1.      2013 Nobel Barış Ödülü, Suriye’de kimyasal silahların imhasını denetleyen ve başkanlığını Ahmet Üzümcü’nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) verildi. Üzümcü’ye ödülü takdim eden Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Thorbjörn Jagland, örgütün Suriye’deki kimyasal silahların imhası konusunda üstlendiği görevi için bu ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

2.      2013 Nobel Edebiyat Ödülü, 82 yaşındaki Kanadalı yazar Alice Munro'ya verildi.

3.      2013 Nobel Kimya Ödülü, "kimya deneylerini sanal ortama taşıyan" üç bilim adamına verildi.

4.      Higgs Bozonu adı verilen atomaltı parçacığına ilişkin ilk çalışmaları yapan Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs, 2013 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

5.      Nobel Ekonomi Ödülü ABD'li iktisatçılar Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller'e gitti.

 

KİTAP ÖDÜLLERİ

1.      Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi'nin kataloğu olarak hazırladığı 'Şeylerin Masumiyeti' Mary Lynn Kotz ödülünü kazanarak yayımlanmış 'en iyi müze ve sergi kataloğu' ile 'en edebi sanat kitabı' seçildi

2.      Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü bu yıl Orhan Pamuk'a verildi.

3.      Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisi, 'Bjornson Ödülü'ne yazar Yaşar Kemal'i layık gördü.

 

 

EKONOMİK VERİLER

DÜNYANIN “EN” LERİ:

1.      En fazla döviz rezervine sahip ülke ÇİN.  En fazla ithalat yapan ülke ABD

2.      Dünyanın en büyük 10 ekonomisi: ABD- ÇİN- ALMANYA- FRANSA- İNGİLTERE- BREZİLYA- İTALYA- RUSYA- HİNDİSTAN

3.      TÜRKİYE, DÜNYANIN EN BÜYÜK 15. EKONOMİSİ. Ülkemiz Meksika, Kore ve Endonezya’nın gerisinde kalırken Hollanda, İsviçre ve Belçika’yı geçti.

4.      Avrupa’da en büyük işgücüne sahip ülkeler: Rusya- Almanya- İngiltere – Fransa- Türkiye.

5.      En gelişmiş ve en az gelişmiş ülkeler: BM İnsani Gelişme Endeksi Raporuna göre gelişmişlik düzeyi en yüksek olan ülke NORVEÇ en düşük olan ülke KONGO

6.      Gelişen ve gelişmekte olan ülkeler arasında 3. Sıradayız: Çin –Hindistan – Türkiye

7.      Bütçe açığı en az olan 3 ülke: Almanya- Bulgaristan- Türkiye

8.      En fazla bütçe açığı olan 5 ülke: Yunanistan- İrlanda – İspanya – Portekiz - İngiltere

9.      DÜNYANIN EN FAZLA BORCA SAHİP 5 ÜLKESİ:  JAPONYA – İTALYA – ABD –- FRANSA – KANADA

10.  DÜNYAYI EN FAZLA KİRLETEN 10 ÜLKE: Çin ABD Hindistan Rusya Japonya Almanya Kanada Güney Kore İran İngiltere

11.  DÜNYANIN EN KALABALIK 10 ÜLKESİ: Çin Hindistan ABD Endonezya Brezilya Pakistan Nijerya Bangladeş Rusya Japonya

 

BORSALAR

1.      Dünya Borsalar Federasyonunun mart ayı verilerine göre Borsa İstanbul'un gösterge endeksi BIST-100, olan tüm global borsalar arasında yüzde 11.5 getiri sağlayarak dünya şampiyonu oldu.

2.      Yıllık bazda ise Borsa İstanbul'un ocak-mart performansı % 18.8' değer kaybıyla, dünyada en çok değer kaybeden ilk 5 borsa arasında yer aldı. Mart ayı sıralamasında % 10.4 değer artışıyla Kolombiya Borsası 2. Hint Borsası %7.6'lık getiriyle 3. Sırada yer aldı.

3.      Dünyanın en çok kaybettiren borsası: Mart ayında %15.3 değer kaybıyla Kıbrıs Borsası oldu.

4.      Bu yılın en çok değer kazanan borsası: %148.8 değer artışıyla Dubai Borsası.

 

DERECELENDİRME KURULUŞLARININ NOTLARI

1.      STANDARD&POOR'S (S&P), Ukrayna sorunu nedeniyle Rusya'nın notunu düşürdü. Rusya'nın kredi notu yatırım yapılabilir en alt düzey olan BBB- oldu, görünümü ise "negatif" olarak belirlendi.

2.      S&P, 7 Şubat 2014’de Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi. Kredi notu, yatırım yapılabilir düzeyinin altında olan "BB+" olarak korudu.

3.      MOODY'S de Türkiye'nin "Baa3" olan notunu değiştirmedi ancak görünümünü "negatif"e indirdi.

4.      İTCH, Türkiye’nin kredi notunu (BBB-) değiştirmedi, büyüme tahminlerini %3.2’den %2.5’e, 2015 için %3.8’den %3.2’ye indirdi. Fitch, Türkiye’nin notunu Kasım 2012’de bir basamak artırarak yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Fitch, Çin'in kredi notunu "A+" olarak teyit etti, not görünümünü "durağan"da bıraktı.

 

OECD VERİLERİ

1.      Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD nin organize ettiği PISA araştırmasının sonuçlarına göre eğitim başarısı en yüksek olan ülke ÇİN

2.      OECD, Türkiye'nin 2014 büyüme tahminini % 4.6 olarak açıkladı. Türkiye Şili'nin ardından dünya 2. olacak. Şili ve Türkiye'yi % 4 büyüme ile Kore izleyecek.

3.      İŞSİZLİKTE 4 ÜLKE BAŞARILI: Türkiye, Şili, Almanya ve İsrail'de işsizlik küresel finansal krizin başladığı dönemdeki rakamların altında. İrlanda, İtalya, Slovenya ve Portekiz %5 ve 10 işsizlik rakamlarıyla 'iyi' durumda. Japonya ve Güney Kore'de işsizlik kriz öncesine göre artmış durumda.

 

AB VERİLERİ

1.      Avrupa Birliği sınırların kontrolü için Aralık 2013’te Avrupa Sınır Gözlem Sistemini (EUROSUR) kurdu.

2.      Hırvatistan 1 Temmuz 2013’de Avrupa Birliğine 28. tam üye olarak katıldı. AB Dönem başkanları ilk 6 ay için YUNANİSTAN ikinci 6 ay İTALYA

3.      Euro Bölgesinde işsizlik sırası: Yunanistan - İspanya - Portekiz - Slovakya  –Letonya  - Kıbrıs Rum Kesimi

4.      Ocak 2014 itibariyle Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro’yu kullanmaya başlayan 18. ülke Letonya. Monako, San Marino ve Vatikan AB üyesi olmamasına karşın, yapılan anlaşmalar çerçevesinde Euro kullanıyor. Andora, Karadağ ve Kosova ise AB ile bir anlaşma yapmadan Euro kullanıyor. Danimarka, İsveç ve İngiltere, Maastricht Anlaşması'nda yer alan istisnalara dayanarak Euro'ya geçmeyen AB üyeleridir.

5.      Kıbrıs Rum Kesimi: Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya’nın ardından kurtarma paketi için Avrupa Birliği’ne başvurma kararı alan beşinci Euro ülkesi oldu

 

TUİK VERİLERİ

1.      2013 yılında işsizlik oranı %9,7 olarak gerçekleşti. Türkiye 14 AB ülkesinden daha iyi durumda.

2.      Türkiye’de nüfus 76,7 milyon kişi olup, bunun yarısı 30,4 yaşın altındadır.

3.      Nüfus artış hızı; Türkiye’de %1,4, AB Ülkelerinde ortalama %0,2 ve Almanya’da %0,1’dir.

4.      Tarım dışı işsizlik oranı %12, 15-24 yaş grubundaki genç nüfusta işsizlik oranı ise %18,7 olarak gerçekleşti.

5.      Tarım sektörünün payının en yüksek olduğu bölge %49,7 ile Kuzeydoğu Anadolu. Sanayi sektörünün payının en yüksek olduğu bölge %36,9 ile Doğu Marmara  ve %35,1 ile İstanbul. Hizmetler sektörünün payının en yüksek olduğu bölgeler ise %64,3 ile İstanbul ve %62,7 ile Batı Anadolu.

6.      İstihdam edilenlerin sayısı 703 bin kişi artarak 25 milyon 524 bin kişiye yükseldi.

7.      İstihdam edilenlerin %23,6′sı tarım, %19,4’ü sanayi, %7’si inşaat, %50’si ise hizmetler sektöründe yer aldı.

8.      İstihdam oranı %45,9 olarak gerçekleşti

9.      Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı, %50,8 oldu. Erkeklerde işgücüne katılma oranı %71,5, kadınlarda ise %30,8 olarak gerçekleşti.

10.  En yüksek işsizlik oranı %14,5 ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleşti.

11.  En yüksek işsizlik oranı %21,1 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerinde gerçekleşti

12.  İşgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölge %55,6 ile Ege.

13.  Erkeklerde işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölge %74 ile İstanbul ve Kuzeydoğu Anadolu, kadınlarda ise %38,3 ile Ege bölgesi.

14.  İşgücüne katılma oranının en yüksek olduğu iller %58,3 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan

15.  En düşük işgücüne katılma oranı ise %36,9 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve %37,9 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

16.  Türkiye’de 2013 yılında kamusal alanda üst düzey kadın yönetici oranı %9,3 oldu. Kadın hâkim oranı ise %36,3 oldu. Akademik personel içerisinde kadın profesörlerin oranı 2012-2013 öğretim yılı için %28,1 oldu. Kadın polis oranı yıllara göre bir değişiklik göstermeyerek 2013 yılında da %5,5 oldu.

17.  TÜRKİYE AVRUPA’NIN EN GENÇ NÜFUSA SAHİP ÜLKESİ: Türkiye’den sonra sırasıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İzlanda, Makedonya, Karadağ ve Litvanya. Genç nüfus oranının en düşük olduğu ülkelerin ise İtalya, İspanya,  Slovenya ve Yunanistan

18.  TÜRKİYE AVRUPA’NIN EN YÜKSEK ÇOCUK NÜFUSUNA SAHİP ÜLKESİ: Türkiye’yi Fransa, İngiltere, İsveç, Yunanistan ve İtalya takip ediyor.  En düşük çocuk nüfus oranı ise Almanya’da.

19.  ENERJİ KAYNAKLARINA GÖRE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ VE PAYLARI: Sırasıyla; doğalgaz- kömür- hidrolik- yenilenebilir enerji ve atıklar – sıvı yakıtlar

 

2013 BÜYÜME ORANLARI VE İTHALAT-İHRACAT VERİLERİ

1.      2013 yılında Türkiye %4 oranında büyüdü. IMF, Türkiye’nin 2014 %2,3 büyüyeceğini tahmin etmektedir.

2.      Kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla 10.782 dolar. Kişi başı gayri safi milli gelir 18.000 dolar

3.      En fazla ihracat yaptığımız 5 ülke sırasıyla: Almanya- Irak- İngiltere- Rusya Federasyonu – İtalya

4.      En fazla ithalat yaptığımız 5 ülke sırasıyla: Rusya Federasyonu- Çin- Almanya –İtalya- ABD

 

EKONOMİK KAVRAMLAR

1.      Cari açık: Bir ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olmasıdır

2.      Gayri Safi Millî Hasıla: Bir ülke vatandaşlarının verilen bir yıl i ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır.

3.      Revalüasyon: Ulusal paranın yabancı paralar karşısındaki değerinin artmasını ifade eder.

4.      Devalüasyon: Sabit kur sistemlerinde ödemeler bilançosu açık veren ülkenin hükümetçe alınan bir kararla, ulusal paranın dış satın alma gücünün düşürülmesidir. Bu yolla ithal malları pahalılaşırken yerli malların fiyatı da aşağı çekilmiş olur. İhracatta artış sağlanmasına karşın aynı yabancı para karşılığında daha çok ürünün değiştirilmesi ulusal ekonomi için sömürülmesini anlamındadır.

5.      Enflasyon: Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hızlı olarak yükselmesi. Fiyatlar genel düzeyindeki devamlı artış sürecinin yanında para değerindeki sürekli düşme.

6.      Deflasyon: Genellikle tedavülde tedavülde bulunan para miktarının azaltılması sonucu toplam talepte ve fiyatlar genel düzeyinde meydana gelen düşüştür.

7.      Resesyon: Makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyodda arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir. Uzun bir resesyon ekonomik çöküş olarak isimlendirilir.

8.      Resesyona giren 2 ülke DANİMARKA ve JAPONYA’dır

9.      Sübvansiyon: Çeşitli ekonomi politikası hedeflerinin gerçekleştirilmesi amacıyla işletmelere sağlanan doğrudan mali destek, vergi indirimi vb. devlet yardımlarıdır.

10.  Stangflasyon: Bir ekonominin aynı anda hem işsizlik hem de enflasyon içinde bulunması durumudur.

 

KURUMLAR VE BAŞKANLARI

 

1.      AVRUPA MERKEZ BANKASI: Avro alanı içinde bulunan 17 ülkenin para politikasını yöneten dünyanın en önemli merkez bankalarındandır.  AlmanyaFrankfurt genel merkez olmak üzere kurulmuştur. Temel görevi, avronun alım gücünü korumak ve avro bölgesinde fiyat istikrarını sağlamaktır.

-          Başkanı:  MARİO DRAGHİ 

 

2.      İSLAM KONFERANSI TEŞKİLATI: Nüfusunun çoğunluğu veya bir kısmı Müslüman olan ülkelerin üye olduğu, Genel Sekreterliği Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde bulunan ve üye ülkeler arasında politik, ekonomik, kültürel, bilimsel ve sosyal dayanışma ve işbirliğini amaçlayan uluslararası bir kuruluştur. Üye sayısı 57'dir.

-          Genel sekreteri: Eskisi: Ekmeleddin İhsanoğlu Yenisi: İyad Medeni

 

3.      DÜNYA BANKASI: 184 üyesi vardır. Gelişmekte olan ülkeler için hayati önem taşıyan bir mali ve teknik destek kaynağını oluşturur. 184 üye ülkenin mülkiyetinde bulunan iki kalkınma kurumundan oluşur. Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (IBRD)  ve  Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA).

-          Başkanı JİM YONG KİM  Yardımcısı: HASAN TULUY

 

4.      TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU: Tasarruf mevduatının ve katılım fonlarının sigorta edilmesi, BDDK tarafından kendisine devredilen bankaların yapılandırılması, mali bünyelerinin güçlendirilmesi, yeniden yapılandırılması, satışı ve tasfiyesi bu bankaların üçüncü kişilere devredilmesi ile görevli bir kamu tüzel kişisidirtmsf.

-          Başkanı: ŞAKİR ERCAN GÜL

 

5.      TÜRKİYE MERKEZ BANKASI: Banknot ihracı imtiyazına münhasıran sahip anonim şirket olarak kurulan bir bankadır. Merkezi Ankara'dadır. Fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını belirler. Hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler.

-          Başkanı ERDEM BAŞÇI

-          Türk Lirası'nın yeni simgesi Merkez Bankası tarafından seçildi. Tasarımcısı Tülay LALE

-          Türkiye’nin İlk Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu

-          Yüksek seçim kurulu başkanı SADİ GÜVEN


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri: BAN Kİ-MOON

 

BM Genel Kurul Başkanı: JOHN WİLLİAM ASHE

 

Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı: MARTİN SHULZ

 

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı: HERMAN VAN ROMPUY

 

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: THORBJORN JAGLAND

 

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi: CATHERİNE ASHTON

 

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı: JOSÉ MANUEL BARROSO

 

Amerikan Merkez Bankasının (FED) başkanı: JANET YELLEN

 

IMF (Uluslararası para fonu) Başkanı: CHRİSTİNE LAGERDE

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı: DAN SPİELMAN

 

NATO Genel Sekreteri: ANDERS FOGH RASMUSSEN

 

Amerikan Merkez Bankası Başkanı: BEN BERNANKE

 

ABD Başkanı: BARACK OBAMA

 

ABD Dışişleri Bakanı: JOHN KERRY

 

İngiltere Başbakanı: DAVİD CAMERON

 

Rusya Devlet Başkanı: VLADİMİR PUTİN

 

Rusya Başbakanı: DİMİTRİ MEDVEDEV

 

Gürcistan Devlet Başkanı: MİCHAEL SAAKASVİLİ

 

Venezuela Devlet Başkanı: NİCOLAS MADURA

 

Almanya Başbakanı: ANGELA MERKEL

 

Almanya Cumhurbaşkanı: JOACHİM GAUCK

 

Fransa Başbakanı: JEAN-MARC AYRAULT

 

Fransa Cumhurbaşkanı: FRANÇOİS HOLLANDE

 

İspanya Başbakanı: MARİANO RAJOY

 

İtalya Cumhurbaşkanı: GİORGİO NAPOLİTANO

 

İtalya Başbakanı: MATTEO RENZİ

 

Yunanistan Başbakanı: ANTONİS SAMARAS

 

Ukrayna Başbakanı: ARSENİY YATSENYUK

 

Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı: BAKİR İZZETBEGOVİÇ

 

Çin Başbakanı: Lİ KEQİANG

 

Çin Devlet Başkanı: Xİ JİNPİNG

 

İran Cumhurbaşkanı: HASAN RUHANİ


 

2013-2014 YILI FORUMLAR VE ETKİNLİKLER

 

1.      CİCA: Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA/AIGK) 4. devlet başkanları zirvesi Şanghay'da yapıldı. Yeni dönem başkanı Çin oldu

 

2.      DÜNYA SOSYAL FORUMU: Tunus’un başkenti Tunis’te 2013 nisan ayında düzenlendi. Kapitalizm ve küreselleşme karşıtlarını bir araya getiren Sosyal Forum, uluslararası sermayenin temsilcilerinin İsviçre’nin Davos kasabasındaki zirvesine karşı, “başka bir dünya mümkün” sloganıyla kurulmuştu.

 

3.      DÜNYA EKONOMİK FORUMU YILLIK TOPLANTISI: Ocak 2014’de İsviçre'nin Davos kentinde düzenlendi.

 

4.      DÜNYA TÜRK FORMU:  28 - 30 Mayıs 2014’de Edirne’de yapılacak

 

5.      SÜLEYMANİYE FORUMU: 4 Mart 2014 tarihinde Irak’ta yapıldı

 

6.      5. ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU: İstanbul’da yapıldı

 

7.      3.İSTANBUL ULUSLARARASI SU FORUMU: 27~29 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

 

8.      BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ETKİNLİKLERİ: Orman Forumu İstanbul'da, İklim Değişikliği Konferansı Polonya’nın başkenti Varşova’da yapıldı.

 

9.      SOMALİ KONFERANSI:7 Mayıs 2013′de 50 ülkenin katılımıyla Londra’da yapıldı.

 

10.  ULUSLARARASI TÜRK-AFRİKA KONGRESİ: Nisan 2013′de İstanbul’da yapıldı.

 

11.  G-8 ZİRVESİ: Rusya’nın Kırım’a müdahalesi nedeniyle Soçi’deki G-8 Zirvesi hazırlıkları askıya alındı.

 

12.  D-8 ZİRVESİ: Bangladeş- Endonezya-İran-Malezya-Mısır-Nijerya- Pakistan- Türkiye. 8. Zirvesi Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 2012 Kasımında yapıldı. Dönem başkanlığı Nijerya'dan Pakistan'a geçti. Seyyid Ali Musevi 2017 yılına kadar genel sekreterliğe getirildi.

 

13.  İSEDAK: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığını yaptığı, 57 üye ve 5 gözlemci üyesi olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 30. İzleme Komitesi Toplantısı 7-8 Mayıs 2014 tarihlerinde yapıldı.

 

14.  IMF VE DÜNYA BANKASI: 2014 yıllık toplantıları ABD Washington kentinde yapıldı.

 

15.  MIKTA (MEKSİKA-ENDONEZYA-GÜNEY KORE-TÜRKİYE-AVUSTRALYA) OLUŞUMU: 13-14 Nisan 2014 tarihlerinde Meksika’da düzenlenen MIKTA Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlendi.

 

16.  MEDENİYETLER İTTİFAKI: İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile Başbakan Erdoğan'ın eş sunuculuğunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından 2005'te başlatılan Medeniyetler İttifakı girişiminin yıllık toplantısı Avusturya’nın Viyana kentinde Şubat 2013 de yapıldı.

 

17.  ULUSLARARASI KUDÜS TOPLANTISI: “2014 Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Yılı” çerçevesinde, 12-13 Mayıs 2014’de Ankara’da yapıldı.

 

18.  SURİYE’NİN DOSTLARI ÇEKİRDEK GRUBU: 15 Mayıs 2014 tarihinde İngiltere’de düzenlendi

 

19.  YAYILMANIN ÖNLENMESİ VE SİLAHSIZLANMA GİRİŞİMİ (NPDI): 11-12 Nisan 2014’de Hiroşima’da Bakanlar Toplantısı yapıldı. Ülkemiz kurucu üyeleri arasında

 

20.  NÜKLEER GÜVENLİK ZİRVE: 24-25 Mart 2014 tarihlerinde Hollanda’da (Hague) yapıldı.

 

21.  BALKAN FORUMU: 6. Balkan Forumu Edirne’de yapıldı.

 

22.  TÜRKİYE, GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN ÜÇLÜ ZİRVE TOPLANTISI Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili’nin katılımıyla 6 Mayıs 2014 tarihinde Tiflis’te düzenlendi.

 

23.  YEŞİL ENERJİ ZİRVESİ: Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) ve Başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı Türkiye Enerji Meclisi’nin (TEVEM) desteğiyle Haziran 2013’de İstanbul’da yapıldı.

 

24.  G-20 ZİRVESİ: Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşuyor. G20 ülkelerini ABD, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

a.       G20'ye üye 19 ülkenin hepsinin milli geliri dünyada ilk 31'de yer alıyor.

b.      Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella G20'de bulunmuyor.

c.       G-20 toplantısı: Bu yıl 15-16 Kasım tarihlerinde Avustralya’nın Brisbane kentinde yapılacak

d.      2014'de Avustralya dönem başkanı oldu.

e.       TÜRKİYE 2015 YILINDA G-20 NİN DÖNEM BAŞKANLIĞINI YAPACAK.

f.       Yeni alınan karar uyarınca 2015'ten sonra Dönem Başkanı, rotasyondaki bölgesel guruplar tarafından seçilecek ve ilk olarak Asya Grubu'nu oluşturan Çin, Endonezya, Japonya ve Güney Kore'den bir ülke dönem başkanlığını alacak

 

25.  AVRASYA ASKERİ STATÜLÜ KOLLUK KUVVETLERİ: Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın  birlikte Ocak 2013′de kurduğu askeri birliğin adı

 

26.  ISAF: Afganistan'da görev yapan on binlerce yabancı askerin büyük bölümü Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF'ın komutası altında.

 

27.  RİO 20 KONFERANSI: Dünyanın en büyük 20 ekonomisini buluşturan Rio 20 Konferansı’nda gündemde sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi var. Son 20 yılda, şehirlere göç % 45, sera gazı emisyonları %40 arttı. Biyoçeşitliliğin %30’unu da yitirdik. Bu konferansta fakirliğin nasıl azaltılabileceği, sosyal eşitliğin nasıl geliştirilebileceği ve giderek nüfusu artan dünyada arzulanan geleceğe ulaşmak için çevrenin nasıl korunacağı ele alındı.

 

28.  TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ KONSEYİ: Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kuruldu. Kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'dir. Konseyin genel sekreteri HALİL AKINCI

 

29.  BRICS ÜLKELERİ: Brezilya, Rusya, Hindistan (India), Çin ve Güney Afrika ekonomilerini kastetmek için kullanılır.

 

30.  MIST ÜLKELERİ: Türkiye, Meksika, Endonezya ve Güney Kore'nin gelişmekte olan ekonomilerini tarif etmek için kullanılır.

 

31.  ARAP BİRLİĞİ ÜYELERİ: Bahreyn · Birleşik Arap Emirlikleri · Cezayir · Cibuti · Fas · Filistin · Irak · Katar · Komorlar · Kuveyt · Lübnan · Libya · Mısır · Moritanya · Ürdün · Somali · Sudan · Suudi Arabistan · Tunus · Umman · Yemen

32.  5+1 ÜLKELERİ: İran’la nükleer enerji konusunda müzakere yapan ABD, Rusya, Çin, Fransa, Almanya ve İngiltere’dir. 5+1 grubuyla İran arasındaki son görüşme Şubat 2013’de Kazakistan’da yapıldı.

 

33.  AGİT MİNSK GRUBU: Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla, kuruldu.  ABD, Fransa ve Rusya’dan eş başkanlara ek olarak, Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan yer alır.

1.      2014 Dönem başkanı: İSVİÇRE

2.      Moğolistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye oldu.(21 Kasım 2012)

3.      AGİT PARLAMENTERLER ASAMBLESİ: Viyana’da yapıldı.

 

34.  ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ: Üye olan ülkeler; Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya.

 

35.  NATO: NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Brüksel’de 27 Nisan’da toplandı. Ordusu olmayan tek NATO ülkesi İZLANDA’dır.

 

36.  Herkesin iyiliği için sloganıyla 1958'de faliyete başlayan ve uzay çalışmaları  yapan kurum NASA’dır.

 

37.  KYOTO PROTOKOLÜ: Kyoto Protokolünün 2. Yükümlülük dönemi 1 Ocak 2013de başlayacak ve 31 Aralık 2020 de bitecek. İlk dönemde yükümlülüğü bulunmayan Türkiye’nin 2. dönemde de herhangi bir sayısallaştırılmış seragazı emisyon hedefi yok. Rusya, ABD, Kanada, Japonya ve Yeni Zelanda 2. Dönemde yükümlülük almadı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı 2013 yılında Polonya’nın Varşova kentinde yapıldı. Ülkeler 2020’ye kadar emisyon azaltım konusunda fazla çaba gösterecekler ve küresel olarak ortalama sıcaklık artışının 2 derecede sabitlenecek

 

38.  OTTOWA ANLAŞMASI: Dünyadaki kara mayınlarını yok etmek için yapılan sözleşmedir.

 

39.  STOCKHOLM ANLAŞMASI: KOK’ların (kalıcı organik kirleticiler) kısıtlanmasını öngören anlaşmadır.

 

40.  WİKİLEAKS: Diplomaside şok etkisi yaratan belgelerin yayınlandığı sitenin kurucusu, JULİAN ASSANGE

 

41.  GÜNEY SUDAN: 2011 yılında bağımsızlığını kazanan en yeni ülkedir. 193. ülke olarak dün Birleşmiş Milletler (BM) Teşkilatı üyesi oldu

 

42.  SCHENGEN SERBEST DOLAŞIM HAKKINA SAHİP ÜLKELER: Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, Norveç, Portekiz, İzlanda, Fransa.

 

 

 

 

 

 

 

12 EYLÜL 2010 ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ

 

1.      TBMM Başkanlık divanı ilk seçiminde 2 yıl, sonra dönem sonuna kadar görev yapacak.

 

2.      Memurlara toplu iş sözleşmesi yapma hakkı tanındı: Memurların özlük hakları toplu sözleşmede düzenlenebilecek. Yani memurların sendika haklarının yanı sıra artık toplu iş sözleşmesi yapma hakları da var. Ancak memur sendikaları ile devlet arasında anlaşma sağlanamazsa memurlar greve gidemeyecek. Yüksek Hakem Kurulu’nun maaş artışlarıyla ilgili kararı kabul edilecek.

 

3.      Memurlara verilen tüm disiplin cezalarına karşı dava açılabilecek.

4.      YAŞ kararları: Yüksek Askeri Şûra’nın kararıyla ordudan ilişiği kesilen subaylar, yargıda hak arayabilecek. Bu kararlara karşı yargı yolu açıldı. Ancak terfi işlemleri ve kadrosuzluk nedeniyle albaylıktan veya generallikten emekliye ayrılanlar geri dönemeyecek. Diğer kararları hala denetim dışı olarak kalacak.

 

5.      Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu: 22 asil ve 12 yedek üyeden oluşacak, 3 daire halinde çalışacak. Adalet Bakanı Kurul’un başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurul’un doğal üyesi olarak kalacak. Kurulun meslekten çıkarma kararlarına karşı hâkim ve savcılar yargıya başvurabilecek. Diğer kararları hala denetim dışı olarak kalacak.

o   Hakimlerin denetlenmesi Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu müfettişleri eliyle yapılmaya başlanacak.

6.      Anayasa Mahkemesi: 17 üyeden oluşacak. Üyeler 12 yıl için seçilecek ve bir seçilen bir daha seçilemeyecek. Mahkeme 2 daire ve Genel Kurul’dan oluşacak. Anayasa değişikliklerinde iptaline ve partilerin kapatılmasına 2/3 oyla karar verecek.

o   Bireysel başvuru davası: Anayasada yer alan temel hak ve özgürlükleri idare tarafından ihlal edilen vatandaşlar olağan yargı yollarını tükettikten sonra artık doğrudan AİHM’e gidemeyecek. AİHM’e gitmeden önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilecek.

o   Yüce divan yargılamasına dahil edilen kamu görevlileri: TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlamalarda Yüce Divan’da yargılanacak.

o   Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının yolu açıldı.

o   Askeri mahkemelerin de yargının bağımsızlığı ve hakimlik teminatı ilkelerine tabi olduğu kabul edildi.

 

7.      Yurt dışına çıkış yasağı hâkim kararıyla konabilecek. Askerlik durumu, vergi borcu nedeniyle çıkış yasağı konulamayacak.

 

8.      Partinin kapatılmasından sorumlu tutulup yasaklanan milletvekilinin milletvekilliği düşmeyecek ancak 5 yıl boyunca bir siyasi partiye üye olamayacak.

 

9.      TBMM Başkanlığı’na bağlı Kamu Denetçiliği Kurumu kurulacak. İdareyle ilgili şikâyetler yargıya taşınmadan uzlaşmayla çözülmeye çalışılacak.

 

10.  2011 yılında kurulan bakanlıklar: 4 Başbakan Yardımcılığı oluşturuldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı,  Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı.

 

11.  Bakan yardımcılığı: Her bakanla müsteşar arasında bir bakan yardımcısı olacak. İcracı bakanların her birine birer bakan yardımcısı atanacak. Bakan yardımcıların milletvekilleri dışından atama yoluyla görevlendirilecek. Bu yardımcılar hükümetle gelecek, HÜKÜMETLE GİDECEK.

ÜLKEMİZİN BÜYÜK PROJELERİ

 

1.      MARMARAY: Temelleri 2004 yılında atılan ve Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı'nın altından birleştirecek, üç bölümden oluşan banliyö hattı iyileştirme projesidir. Marmaray, Manş Denizi'ndeki Eurotunnel benzeri bir demiryolu projesidir. Halkalı ile Gebze arasında çalışacaktır. Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı'nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray Projesi dünyanın en derin batırma tüneline sahiptir. 2013 Ekim ayında açıldı.

 

2.      YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ: İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün temeli İstanbul'un fethinin 560. yılında atıldı. Tamamlandığından birçok yönden dünyada ilk olacağı belirtilen köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak.

 

3.      OVİT DAĞI TÜNELİ: Rize-Erzurum arasındaki karayolunun İkizdere-İspir mevkinde bulunan Ovit Dağı Geçidi'nin karayolu tüneli ile geçilmesini hedefleyen bir ulaşım projesidir. 14,7 kilometre olması ve tamamlandığında Türkiye'nin en uzun tüneli olacaktır.

 

4.      SURUÇ TÜNELİ: Suruç Ovası'na kapalı şebeke ile su verilmesi için yapılan kapalı su tünelidir. Projenin devreye girmesinden sonra Türkiye'de en fazla arazi sulanan bölge Şanlıurfa olacak. Kuru tarımdan sulu tarıma geçilecek. Tünelin tamamlanmasıyla Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 bin metreküp su akıtılacak. Bu proje ile milli ekonomiye yılda 75 milyon dolar katkı ve ortalama 200 bin insanımıza da istihdam olanağı sağlanacak GAP Eylem Planı kapsamında 2010 yılında yapımına başlana tünel tamamlandığında dünyanın 5'inci Türkiye'nin ise birinci uzun sulama tüneli özelliğini kazanacak.

 

5.      İZMİT KÖRFEZ KÖPRÜSÜ ya da İZMİT ASMA KÖPRÜSÜ: Gebze - İzmir Otoyolu Projesi dahilinde Marmara Denizinin doğusunda İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Karamürsel'in Hersek Burnu arasında yapılması planlanan asma köprü. Tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacaktır. Proje kapsamında inşa edilecek olan köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ve toplam uzunluğu ise 3 bin metre olması planlanmaktadır.

 

6.      BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU PROJESİ: Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı, planı yapılmış ve uzun yıllardan bu yana gündemde bulunan demiryolu projesidir. Demir İpek Yolu olarak adlandırılmaktadır. Demiryolu hattı Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye Kars şehrine gidecektir. Bu demiryolu hattı Azerbaycan’la Türkiye’yi birleştirmeyi amaçlamaktadır.

7.      NABUCCO PROJESİ: Türkiye’den AB ülkelerine doğal gaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesidir.  Türkiye’nin yanısıra Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Avusturya ve Almanya yer alıyor.

 

8.      ŞAHDENİZ PROJESİ: Azeri doğalgazının Türkiye’ye satışı ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz transferine ilişkin hükümetlerarası anlaşmadır.

 

9.      TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ: Türkiye-Azerbaycan arasında 2011’de imzalanan enerji anlaşmasıdır. Bu dev proje ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanması hedefleniyor.

 

10.  DEMİR İPEK YOLU: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı Azerbaycan'ın başkenti Bakü, Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars şehrine gidecektir. Azerbaycan'la Türkiye'yi birleştirmeyi amaçlamaktadır. Tamamı 180 km olup, toplam maliyeti 450 milyon dolardır.

 

11.  İSTANBUL’A 3.HAVALİMANI: İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli[6] olacak şekilde yapılacak havalimanı. Tüm bölümleri açıldığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacaktır.

 

12.  Yenilenebilir enerji yatırımları hızla artıyor. Türkiye'nin ilk kule tipi güneş santrali Mersin'de inşa edildi. Türk mühendislerinin geliştirdiği bir teknolojiyle. Tam 510 adet yansıtıcıyla inşa edilen santral, 50 milyon dolara maloldu.

 

13.  NÜKLEER SANTRALLAR: İlk nükleer santralimiz Mersin-Akkuyu’ya Rusya-Türkiye işbirliği ile inşa edilmeye başlandı. Sinop-İnceburun’a ise Japonya-Türkiye ortaklığı ile bir santral kurulması için gereken anlaşmalar sağlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE’NİN İLKLERİ

 

1.      IMF’ye olan borcumuz bitti.

2.      1986′da işleme açılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB) 5 Nisan 2013  itibariyle Borsa İstanbul(BIST) olarak faaliyet göstermeye başladı.

3.      Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak için NATO’dan talep ettiği patriot hava savunma sistemleri Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e kuruldu.

4.      1 Ocak 2012 tarihi itibariyle ülkemizde Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması başladı.

5.      Türkiye’nin ilk insansı robotu Akıncı-1 den sonra Akıncı-2 de Konya’da üretildi.

6.      Türkiye’de üretilen yerli insansız hava aracının ismi ANKA’dır

7.      Türkiye’nin ilk yerli tasarım tanksavar füzesi UMTAS’dır.

8.      İlk Türk helikopterinin adı ATAK

9.      Çin’in Jiuguan eyaletinden aralık 2012’de uzaya fırlatılan keşif uydumuzun adı GÖKTÜRK-2

10.  Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa yaptığı “Türksat 4A” uydusu, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldı.

11.  Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen Türkiye’nin ilk yerli milli savaş gemisi “TCG Heybeliada” görevine başladı.

12.  Türkiye’nin ilk yerli tramvayının ismi İPEKBÖCEĞİ dir test sürüşleri BURSA da gerçekleştirildi

13.  Türkiye’nin ilk yerli araştırma gemisi olan TUBİTAK Marmara Araştırma gemisi denize indirildi.

14.  Türkiye’nin ilk sismik arama gemisi Barbaros Hayreddin Paşa, Karadeniz ve Akdeniz’de sismik aramalar yapmaya hazırlanıyor.

15.  Türk mühendislerince üretilen ve dünyanın ilk zırhlı ve yüzme özelliği olan AZMİM Türk Silahlı kuvvetlerine teslim edildi

16.  Mersin’den KKTC’ye denizin altından su götürecek olan projenin adı: KKTC Su Temin Projesi

17.  Türkiye’nin ilk yerli üretim temel eğitim uçağının adı Hürkuş

18.  Dünyanın en büyük 6. barajı Artvin’de bulunan Deriner Barajı’dır.

19.  Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 3′üncü en yüksek beton kemer barajı olan Yusufeli Barajı’nın(Artvin) temeli Şubat 2013′de atıldı.

20.  Nisan 2013 itibari ile Merkez Bankası döviz rezervi rekor kırarak 130 milyar dolara ulaştı.

21.  UNESCO’nun vefatı öncesinde Yaşayan İnsan Efsanesi ilan ettiği Türk Halk Müziği sanatçısı NEŞET ERTAŞ.

22.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 26-28 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan ve konuşma yapan ilk Türk kadın bakan ve siyasetçidir.

23.  Türkiye’nin ilk bilim merkezi Konya’da açıldı.

24.  Avrupa’nın ilk, deniz doldurularak yapılan havalimanı ORDU- GÜLYALI’da inşaa ediliyor.

25.  İlk kadın müzesi İzmir’de açıldı.

26.  ESKİŞEHİR:  2013 UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti oldu. Eskişehir’in kültürel zenginliklerini ve farklı kültürel topluluk ve grupların bir arada ve ahenk içinde yaşadığı bir kent kimliği ile öne çıkmasının yanı sıra somut olmayan kültürel miraslarını kültürel çeşitlilik içinde yaşatması ve gelecek kuşaklara aktarması dikkate alındı.

27.  BURSA: Arap Birliği tarafından Arap Turizm başkenti ilan edildi.

28.  İSTANBUL: Konum olarak Dünyanın en gidilesi ve en iyi yere sahip şehri seçildi.

29.  PATARA: Dünyanın ilk demokratik meclis binası olarak kabul edilen Patara Antik Kenti TBMM’ce restore edildi.

30.  AKİL İNSANLAR HEYETİ: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Demokratik açılım ve çözüm süreci kapsamında oluşturulan gruptur. 4 Nisan 2013 itibari ile 63 üyesi bulunmaktadır.

31.  KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU: İdarenin işleyişiyle ilgili şikayetleri incelemek için TBMM Başkanlığına bağlı olarak  kurulan kurum Kamu Denetçiliği Kurumu’dur. Kurum başkanını TBMM 4 yıl için seçmektedir. Kurum Mart 2013 tarihi itibariyle şikayet başvuruları alınmaya başlamıştır.

 

VİZESİZ GİDİLEBİLECEK ÜLKELER

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guetemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela

 

1.      2009’da Suriye, 2010’da Rusya, 2011’de Ukrayna ile vize muafiyeti anlaşması imzalandı.

2.      2011’de Türkiye ile Ekvador arasındaki vize uygulaması 90 günlük ziyaretlerde kaldırıldı.

3.      Türkiye ile Moğolistan arasında vize muafiyeti anlaşması yapıldı. (11 Nisan 2013)

4.      Güney Sudan ile vize muafiyeti anlaşması yürürlüğe girdi. ( 16 Nisan 2013)

5.      Moldova ve Kongo ile vize muafiyet anlaşmaları imzalandı. ( 24 Nisan 2013)

6.      Elmaslar ülkesi Botsvana ile vize anlaşması imzalandı. ( 29 Nisan 2013)

7.      Kuveyt ile karşılıklı olarak vizeler kaldırıldı. (30 Nisan 2013)

8.      Belarus ve Yemen ile vize muafiyeti anlaşması yürürlüğe girdi.

9.      Hırvatistan, AB müktesebatına göre 1 Nisan 2013’den itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaya başladı.

10.  Sınır kapılarında bandrol vize uygulamasının yerini E-vize almaya başladı.

UNESCO KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE YER ALAN VARLIKLARIMIZ

 

1.      Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Peri Bacaları (1985’ten beri), Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (1985), İstanbul’daki tarihi yerler (1985), Hattuşaş: Hitit Başkenti (1986), Nemrut Dağı (1987), Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale (1988), Fethiye yakınlarındaki Ksantos ve Letoon Antik Kentleri (1988), Safranbolu ilçesi (1994), Troya Arkeolojik Sitesi (1998), Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini ve Küçük Ayasofya Camii’ni de içine alan Arkeolojik Park, Süleymaniye koruma alanı, Zeyrek Camii ve çevresini içine alan Zeyrek koruma alanı, Tarihi surlar ve son olarak 2011 yılında Selimiye Camii ve Külliyesi

 

2.      Zeugma Antik Kenti ile Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesi UNESCO'nun 2012 Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi.

 

3.       UNESCO somut olmayan kültürel miras komitesinin Aralık 2013 te yaptığı oturumda kültürel mirasımız TÜRK KAHVESİ listeye dahil edilmiştir

 

4.      Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı eseri UNESCO Dün­ya Birliği listesine alındı. UNESCO Dünya Birliği listesinde İbni Sina yazmaları koleksiyonu, Boğazköy Hitit tabletleri ve Kandilli rasathanesi el yazmaları yer almaktadır

 

5.      Yorgun Herkül heykelinin üst tarafı ABD'den getirilerek Antalya müzesine teslim edildi.


2012 sonunda büyükşehir olan iller: Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van. Son kurulan büyükşehir belediyesi ise ORDU.

Diğer büyükşehir belediyeleri: Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Antep, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun, Sakarya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAŞBAKANLIK YÜKSEK DENETLEME KURULU SAYIŞTAY'A DEVREDİLDİ.

 

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI KALKINMA BAKANLIĞI’NA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ.

 

ORPHEUS MOZAİĞİ DALLAS SANAT MÜZESİ’NDEN GERİ ALINARAK ÜLKEMİZE GETİRİLDİ.

 

BİLGİ EDİNME VE DEĞERLENDİRME KURULU KENDİNE YAPILAN BAŞVURULARA EN GEÇ 30 GÜN İÇİNDE CEVAP VERİR.

 

MAHKEME KARARLARI EN GEÇ 30 GÜN İÇİNDE UYGULANMAK ZORUNDADIR.

 

DEVLET MEMURU OLMAK İÇİN 18 YAŞINI DOLDURMAK VE KPSS’YE GİRİP EN AZ 70 PUAN ALMAK GEREKİR.

 

 

 

İSTİSNAİ MEMURLUKLAR

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Devlet Konservatuarındaki Memurlar

TBMM Memurlukları, Başbakanlık Baş Müşavirliği

Başbakan Müşavirlikleri, Bakanlar Kurulu Sekreterliği

TOKİ Başkanı, Gelir İdaresi Başkanı

Büyükelçiler, Elçilikler

Daimi Temsilcilikler, Din İşleri Yüksek Kurulu Memurları

Vali, Mit Müsteşarı ve Müşaviri

MGK Sekreteri, Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirlikleri

Devlet sanatçıları

DÜNYANIN 7 HARİKASI

1-Çin Seddi (Çin)
2-Kolezyum (İtalya)
3-Tac Mahal (Hindistan)
4-Petra Antik Kenti (Ürdün)
5-Machu Picchu Antik Kenti (Peru)
6-Chichen Itza Piramidi (Meksika)
7-Christo Redentor Heykeli (Brezilya)